The Grand Council of the Crees

Official Nominations for Grand Chief/ Chairperson and Deputy Grand Chief/ Vice-Chairperson 2009

Posted: 2009-06-15

Nominations for the office of Grand Chief/ Chairperson and Deputy Grand Chief/ Vice-Chairperson of the Grand Council of the Crees of Eeyou Istchee and the Cree Regional Authority 2009

Please take notice that the results of the Candidates who Accepted & Declined the nomination for the office of Deputy Grand Chief/ Vice-Chairperson of the Grand Council of the Crees of Eeyou Istchee and the Cree Regional Authority are as follows:

Deputy Grand Chief/ Vice-Chairperson

Candidates Nominated Community Community Nominated Accepted/Declined
1. Bertie Wapachee Nemaska Chisasibi DECLINED
2. William Mianscum Mistissini Mistissini ACCEPTED
3. Robert Kitchen Nemaska Nemaska
Waswanipi
Wemindji (2)
Waskaganish
Washaw -Sibi
ACCEPTED
4. Diane Reid Waswanipi Montreal DECLINED
5. Ashley Iserhoff Mistissini Mistissini ACCEPTED
6. Bella Petawabano Mistissini Eastmain
Mistissini
Waskaganish
Ouje-bougamou
Whapmagoostui
ACCEPTED
7. Kathleen Wooten Mistissini Montreal DECLINED
8. John S. Matoush Mistissini Mistissini
Ouje-bougamou
ACCEPTED
9. Losty Mamianscum Whapmagoostui Whapmagoostui
Mistissini
ACCEPTED
10. Lisa Petagumskum Whapmagoostui Waswanipi ACCEPTED
11. Paul Gull Waswanipi Waswanipi DECLINED
12. Kenny Loon Mistissini Mistissini DECLINED
13. Ted Moses Eastmain Eastmain DECLINED

Notice presented on this l2th day of June 2009.

Please take notice that the results of the Candidates who Accepted & Declined the nomination for the office of Grand Chief/Chairperson of the Grand Council of the Crecs of Eeyou Istchee and the Cree Regional Authority are as follows:

Grand Chief/Chairperson

Candidates Nominated Community Community Nominated Accepted/Declined
1. Matthew Coon-Come Mistissini Mistissini (:2)
Whapmagoostui
Nemaska
Waskaganish
ACCEPTED
2. John Longchap Mistissini Mistissini ACCEPTED
3. Paul Gull Waswanipi Waswanipi
Wemindji
Chisasibi
ACCEPTED
4. Ashley Iserhoff Mistissini Eastmain DECLINED
5. Bill Namagoose Waskaganish Waskaganish DECLINED
6. Abraham Rupert Chisasibi Chisasibi DECLINED
7. Bertie Wapachee Nemaska/
Chisasibi
Chisasibi
Nemaska
ACCEPTED
8. Diane Reid-Ottereyes Waswanipi Waswanipi DECLINED
9. Matthew Mukash Whapmagoostui Whapmagoostui (3)
Mistissini
Waswanipi
ACCEPTED
10. Ted Moses Eastmain Eastmain DECLINED
11. Kenny Blacksmith Mistissini Mistissini
Ouje-bougamou
ACCEPTED
12. Roderick Pachano Chisasibi Chisasibi (2) ACCEPTED

Notice presented on this 12th day of June 2009.